Jak pomáháme

Vzdělání, Osvěta

Naším záměrem je především změnit pohled veřejnosti na psychická onemocnění, a to především u dětí. I v dnešní době jsou totiž psychické nemoci spojeny s řadou předsudků, které negativně ovlivňují nemocné, jejich vztahy i přístup k potřebné péči. Mezi tyto předsudky patří např. přesvědčení, že psychické nemoci jsou projevem slabosti či slabé vůle, přesvědčení, že psychické nemoci nelze léčit, že lidé s těmito nemocemi jsou nebezpeční či předsudek, že psychické nemoci jsou jen výmluvou, způsobem, jak získat pozornost či důsledkem špatné výchovy.

Nadační fond

V nejbližší době chceme vybudovat od základu silný, důvěryhodný a otevřený fond propojující několik na pohled odlišných světů. Jeden představující nemocné děti s psychickými problémy a jejich blízké, kterým málokdo dokáže porozumět (jiný svět), druhý zahrnující instituce (nemocnice, léčebny), které se i přes svou podfinancovanost usilovně snaží o jejich vyléčení, a třetí svět představující širokou veřejnost sledující vše z povzdálí, a mající možnost svými finančními příspěvky první dva světy výrazně ovlivnit, podpořit je a pomoci jim. Až doposud přispělo jen minimum občanů na nějaké téma nebo konkrétní případ v oblasti dětské psychiatrie (cca 2 %). Pro srovnání, na boj s tělesnými nemocemi dětí či na podporu Ukrajiny loni přispělo shodnou částkou shodně 23 % Čechů.

Podpora rodin

Léčba psychických nemocí je často dlouhodobá, vyžaduje i několika týdenní či měsíční pobyty nemocných v psychiatrických nemocnicích. To přináší řadu omezení nejen přímo pacientům, ale i jejich rodinám. Přitom podpora těch, jež nemoc přímo zasahuje není vůbec ideální.